Rânduieli bisericesti

Sfintele Pasti 2012, 2013, 2014

• 5 mai 2013 (Postul Mare începe pe 18 martie 2013)
      • 20 aprilie 2014 (Postul Mare începe pe 3 martie 2014)

Posturile de peste anul 2012

• Postul Sfintelor Paşti 2012: luni, 27 februarie - sâmbata, 14 aprilie
  • Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (variaza de la un an la altul în functie de ziua Cincizecimii): 2012: luni, 11 iunie - 28 iunie
  • Postul Adormirii Maicii Domnului: 1 august - 14 august 2012
  • Postul Naşterii Domnului (Postul Craciunului): 15 noiembrie - 24 decembrie 2012
  • Toate zilele de miercuri şi vineri de peste an, în afara celor cu dezlegare, notate cu Harţi, sunt zile de post.
  • Se posteste si în 3 zile exceptionale: Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul (29 august) şi Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie)

Dezlegările la peşte

• 25.03 şi Floriile (în postul Sf. Paşti); miercurile şi vinerile din toată perioada Cincizecimii; 06.08 (în postul Maicii Domnului) şi 15.08; sâmbetele şi duminicile şi zilele cu priveghere sau doxologie mare - acestea din urmă, numai când cad luni, marţi sau joi (în postul Sf. Apostoli şi al Crăciunului, cu excepţia perioadei 20-24.12); praznicele mari, oricând ar cădea (excepţie: 29.08 şi 14.09)

Nu se fac nunţi

• în toate posturile şi zilele de post de peste an
  • în preziua şi în ziua celor 12 praznice mari (împărăteşti) = ()
  • în săptămâna brânzei
  • în săptămâna luminată
  • De la Naşterea Domnului până la Botezul Domnului (adica de la 25 decembrie si pâna la 6 ianuarie)

Nu se fac parastase

• în ziua celor '12 praznice mari (împărăteşti)' = ()
  • săptămâna brânzei:
  • în Postul Mare se fac parastase doar sâmbata
  • saptamana mare
  • săptămâna luminată
  • perioada Naşterea-Botezul Domnului

Zile aliturgice

(în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie)

• miercuri şi vineri în săptămâna brânzei (saptamâna dinaintea Postului Sfintelor Pasti);
  • luni şi marţi din prima saptamâna a Postului Mare;
  • Vinerea mare (vinerea din 'Saptamâna Patimilor')

Luare aminte

• 'Săptămâna mare' şi 'Săptămâna luminată' reprezintă perioada cea mai importantă şi mai sfântă din viaţa noastră de creştini. Toate zilele lor - deci nu numai unele, cum greşit s-a luat obiceiul - sunt considerate sărbători de seamă (canoanele 66 şi 89 de la Sinodul VI Ecumenic), pentru care sunt evidenţiate ca atare în Calendar.
  • Lunea Rusaliilor, precum citim în slujba zilei, este închinată Sfântului Duh şi aşa este numită în toate Bisericile Ortodoxe, pentru care o numim şi noi "Praznicul Sfântului Duh". Hramurile de 'Sfânta Treime' se pot ţine atât în Duminica Rusaliilor (cel mai potrivit), cât şi a doua zi, ca până acum.

Indicaţii Liturgice

• Botezul Domnului fiind duminică, ajunul nu se ţine sâmbăta (zi incompatibilă cu ajunul), ci vineri 4 ianuarie (zi în care nu se va săvârşi Sfânta Liturghie), când se citesc Ceasurile împărăteşti ale Ajunului, după care, fiind HARŢI, se mănâncă brânză şi ouă. Sâmbătă este POST şi se săvârşeşte Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur (dimineaţa) şi Vecernia mare a praznicului (seara); duminică, în ziua Praznicului, se săvârşeşte Liturghia Sf. Vasile cel Mare.
  • La praznicul Bunei Vestiri se săvârşeşte rânduiala obişnuită: în ziua precedentă, Vecernia cu sau fără Liturghia Înainte-sfinţitelor (dacă se săvârşeşte dimineaţa sau la amiază, seara se citeşte Pavecerniţa mare), iar în ziua praznicului, Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia zilei următoare, a odovaniei (26 martie); seara se citeşte numai Pavecerniţa mică.
  • Slujba sfinţilor care cad în Săptămâna mare a Patimilor se săvârşeşte totdeauna a doua zi de Paşti, în Lunea Luminată, combinată cu slujba acesteia; iar dacă sunt mai mulţi sfinţi de prăznuit, se pot rândui şi în următoarele zile ale Săptămânii Luminate. Anul acesta, este cazul special al sărbătorii Sf. Mare Mc. Gheorghe, care cade în Miercurea mare. Excepţie: bisericile care au hramul sfântului pot alege să săvârşească prăznuirea în Duminica Floriilor, combinată cu slujba praznicului, conform Tipicului.