Thomas Lane, Bristol, Bristol, BS1 6JG

Parohia “Sfinții Imparați Constantin si Elena” Bristol

Scopul Școlii Bucuriei

1. Sa sustina parinții in incercarea de a menține in copii un echilibru sufletesc prin insuflarea credinței in Dumnezeu
  2. De a extinde oportunitațile copiilor in a descoperi cultura, obiceiurile si valorile noastre romanesti.

Atelierele sunt bazate in totalitate pe activitați interactive de descoperire, creație, discuție si reflecție.

Datorita restrictiilor din perioada pandemiei, formatul si programul obisnuit al atelierelor scolii s-a modificat, astfel luand nastere Ceata Bucuriei, in care toate activitatile au loc in aer liber, si se desfasoara o data pe luna.

Activitatile Cetei, sub indrumarea parintelui Ioan, isi propun sa dezvolte in copii (cetasi) o atitudine grijulie fata de creatie, o serie de abilitati practice absolut necesare vietii de zi cu zi, precum si o crestere duhovniceasca in comuniune unii cu altii. Ceata Bucuriei este recomandata copiilor crestin-ortodocsi cu varsta de minim 8 ani.

Imnul Cetei Bucuriei
CEATA #1 (Octombrie 2021)

La prima Ceata a Scolii Bucuriei, ne-am bucurat de natura si de prieteni dragi, pe care am asteptat sa-i revedem dupa vacanta de vara. Am invatat tehnici de supravietuire in conditii extreme cu domnul Sebastian, precum aprinderea focului, folosirea instrumentelor pe care le putem avea la indemana intr-un kit de supravietuire pentru a ne asigura hrana sau confortul termic si identificarea metodelor de a semnaliza faptul ca avem nevoie de ajutor. Parintele Ioan ne-a vorbit apoi despre supravietuirea duhovniceasca si am invatat despre raspandirea crestinismului in primele veacuri, incepand cu propovaduirea Sf. Apostoli intr-o lume pagana, ostila noii invataturi, continuand cu vremea persecutiilor, misiunea bisericii in vremea regimului comunist si nu in ultimul rand despre posibilitatea crestinului de a-si manifesta credinta in lumea de azi.

Am gatit impreuna, am spus povesti si am cantat in jurul focului cantece romanesti care ne-au umplut sufletul de bucurie!

… mai multe informatii si fotografii de la Ceata din Octombrie AICI

Tug of War
CEATA #2 (Noiembrie 2021)

Prin jocuri de orientare, Cetasii au invatat sa foloseasca harti, sa aprecieze distante, sa se orienteze dupa elemente naturale si sa lucreze in echipa ca sa rezolve diverse provocari pentru descoperirea unei comori. Parte din programul de supravietuire, au invatat sa construiasca un adapost in padure. Sub indrumarea doamnei Veronica, cetasii, precum niste pictori priceputi, s-au conectat cu frumusetea creatiei si au schitat pe hartie un colt de natura! Nu au lipsit nici reflectiile la dragostea de Dumnezeu, neam si limba noastra romaneasca prin prisma vietii lui Alexei Mateevici si poezia “Limba noastra”.

… mai multe informatii si fotografii de la Ceata din Noiembrie AICI

Alunelu