Thomas Lane, Bristol, Bristol, BS1 6JG

27 Feb 2022

Iubiti credinciosi,

In contextul actual, dorim și sa ne alăturăm și noi efortului României de a sprijini pe cetățenii din Ucraina care ajung in tara noastra. Vom sprijini punctual, următoarele instituții:- Stefan Mandachi ( Tanarul care și-a pus la dispoziție hotelul pentru a caza și hrăni pe refugiați), 50% din fonduri;- Arhiepiscopia Sucevei și Radautilor, 25% din fonduri;- Protopopiatul Sighet, Episcopia Maramureșului și Satmarului, 25% din fonduri.Intrucat apreciez in mod deosebit puterea de jertfa a celor care fac binele, după putința, atunci când este nevoie, inainte de a cere și a primi sprijinul celorlalți, n-am sa va cer sa faceți ceva ce eu însumi nu am făcut, nici de aceasta data. Donația personală, de £500 a fost trimisa către Stefan Mandachi azi, pentru a-i adăposti și hrăni pe cei in nevoi. Strângerea de fonduri pentru aceasta cauza se va încheia Duminica 06/03/2022. Va rog sa va alăturați cu donatia dumneavoastră accesand link-ul:http://new.bisericaortodoxaromanabristol.org.uk/membrie/Domnul sa va înmulțească darul!Cu aleasa pretuire,Pr. Claudiu Ioan Moldovan


12 Mar 2022

Iubiti credinciosi,

Doresc sa va multumesc tuturor pentru implicarea in campania inițiata de către parohia noastră, de a sprijini pe cei “prigoniți in războaie”.Refugiatii din Ucraina care au ajuns in România au găsit mângâiere și adăpost la oamenii de bine din tara noastră iar dumneavoastră ați întins brațul si i-ați mângâiat cu dragostea si milostenia arătată. Fondurile adunate au ajuns deja la destinatari, așa cum puteți vedea in imaginile de mai jos.

Nu-mi ramane decât sa va încredințez de răspunsul bun pe care l-ați pregătit înaintea Domnului la acest început de post, amintindu-va cuvintele Evangheliei:

Matei 25:35-40Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcutCu aleasa pretuire,Pr. Ioan Moldovan

S-au strins £2735 pentru refugiatii din Ucraina, si au fost distribuiti in felul urmator: