Patriarhia Romana

Tel. 07743785472

Email: Bristol@mitropolia.eu

Botezul

Botezul este întâia Taină a Bisericii, fundamentală și indispensabilă pentru mântuire “Dacă nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu” (Ioan 3, 5).

Prin lucrarea văzută a întreitei cufundări în apă și invocarea Sfintei Treimi, cel ce se botează împărtășește harul lui Dumnezeu care șterge urmările păcatului strămoșesc (și celelalte păcate săvârșite dacă cel ce se botează este adult), și primind numele lui Hristos devine membru al Bisericii, membru al Împărăției lui Dumnezeu.

Înainte de toate trebuie să avem în vedere că Botezul se săvârșește numai de către episcop sau preot (dacă pruncul este în pericol și poate să moară, botezul poate fi săvârșit chiar și de diacon sau chiar de către orice creștin, folosind formula: “Se botează robul lui Dumnezeu «numele» în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin; dacă pruncul va trăi atunci preotul va trebui să completeze botezul săvârșind și miruirea).

Botezul în Biserica Creștină este un act public ce se manifestă în mijlocul comunității, neofitul (noul botezat) fiind primit de întreaga comunitate a Bisericii ca un nou membru, de aceea este interzis săvârșirea botezului în case particulare, exceptie fiind situatiile speciale in care este nevoie de binecuvantarea Ierarhului locului.

În Biserica Ortodoxă avortul nu este permis, de aceea femeile care au lepădat cad sub incidența canoanelor impunându-se oprirea de la Euharistie pentru un anumit timp hotărât de canoane și de preot. Dacă totuși din neglijență, sau datorită unei boli copilul s-a născut mort femeia în cauză trebuie să se spovedească și să primească rugăciunea de dezlegare. Persoanele care au abateri grave de la viața morală și religioasă NU POT FI NAȘI.

Perioada De Pregătire

Ca o imitare a Domnului Hristos, ce a împlinit toată Legea, imediat după nașterea copilului, părinții trebuie să informeze preotul paroh despre acest eveniment pentru a se săvârși rânduielile de rugăciune necesare din primele 40 de zile, rugăciuni de binecuvântare a copilului și a mamei Luca 2:21-38.

În ziua a 8-a, părinții trebuie să cheme preotul (sau să meargă la biserică) pentru a i se citi mamei rugăciunile rânduite pentru femeia lăuză (lăuză = femeie care se află în primele 6-8 săptămâni după o naștere). Tot în ziua a 8-a și preotul trebuie să facă rugăciunea la punerea numelui pruncului.

Apoi la 40 de zile, părinții noului născut trebuie să aducă copilul la biserică, pentru a fi înfățișat Domnului.

Această frumoasă tradiție este practicată în întreaga Biserică Creștin-Ortodoxă din toată lumea. Părinții devin un simbol al Maicii Domnului și al lui Iosif, iar preotul pe Sfântul Simeon care L-a ținut în brațe pe Domnul Hristos în ziua aducerii la Templu.

Botezul și Mirungerea

În general copii sunt botezați oricând de la naștere până la 10 luni sau și mai târziu. Vârsta totuși nu este un impediment pentru botez dar copilul cu cât este mai mic cu atât botezul se săvârșește mai ușor.

Pentru a stabili data botezului părinții sunt rugați să sune preotul paroh din timp. Acest lucru nu este recomandat sa fie facut de catre nasi sau alte persoane.

Cei ce doresc să fie nași la un Botez sau Mirungere trebuie să fie Creștini-Ortodocși în bună rânduială și susținători ai parohiei lor.

De asemenea parintilor si nasilor li se recomanda sa participe la Sf. Liturghie, cel putin in doua duminici inainte de botez.

Nu pot fi nași cei care nu au o viata morala adecvata invataturii crestine, sau cei care nu mai sunt în comuniune cu Biserica Creștin-Ortodoxă.
Pot fi nasi de botez doar cei de credinta Ortodoxa

Nașul face mărturisirea de credință în locul și în numele pruncului, nașul devine garant al acestuia înaintea lui Dumnezeu că va fi crescut în credința creștină ortodoxă și că va fi un bun creștin. Alături de părinți, nașul este dator să îl învețe pe finul său adevărurile credinței creștine ortodoxe, să îi fie model și îndrumător în viață.

Nașii de obicei aduc copilului hăinuțe noi de culoare albă pentru a fi purtate după botez.

De asemenea trebuie aduse:

Vin rosu

o pânză albă/crișma

o panglica avand lungimea de 2m

un prosop

ulei

o lumanare pentru sfesnicul de la masa si 3 lumânări mici pentru cristelniță. Acestea se gasesc la biserica

o lumânare de botez, recomandat sa fie cumparata de la biserica

În ce privește lumânările, trebuie să  reflecte demnitatea ceremoniei botezului, nu le împodobiți cu jucării sau ornamente improprii și nefolositoare. O lumânare (preferabil din ceara) cu un ornament floral este foarte potrivita.

De asemenea înaintea Botezului copilului este importantă spovedania părinților și a nașilor (in orice Duminica intre orele 08:00-09:30), precum să postească înaintea botezului și participarea lor la un program de catehism.

Dacă se va boteza o persoană adultă numai este obligatorie participarea nașului. Este totuși obligatorie inițierea celui ce urmează să fie botezat în credința ortodoxă trecând prin perioada catehumenatului.

Va rugam sa trimiteti prin email formularul completat, copia după certificatul de naștere al copilului și copia după certificatul de căsătorie al părinților (format pdf), pentru înregistrarea botezului în arhivele bisericii.

Condiții speciale COVID – 19:

Purtarea măștii faciale în biserică este recomandata.

rugam să folosiți produsele de igienizare atat la intrarea cat și la ieșirea din biserică ;

În privinta fotografiilor, o să ajutăm noi, respectiv cantăretul de la strană.

Pentru programarea Botezului va rugam sa completati formularul de mai jos, urmind a fi contactati in urmatoarele 2-3 zile lucratoare pentru detalii sumplimentare.

Click aici pentru a deschide formularul intr-o pagina noua